Zabiegi dentystyczne przeprowadzane bez znieczulenia
Bezpieczne przeprowadzanie zabiegów dentystycznych uzależnione jest najpierw od skuteczności przeprowadzanego wywiadu dentystycznego. Dobrze przeprowadzany wywiad dentystyczny powinien dać odpowiedź na to, jakie ubytki zębowe występują u pacjenta oraz na to, na jakie schorzenia on choruje. Posiadane przez pacjenta choroby mogą wpływać bardzo wyraźnie na sposób przeprowadzania zabiegów dentystycznych w jego przypadku. Na przykład nie zawsze będzie można przeprowadzić u konkretnego pacjenta leczenie zębów pod znieczuleniem lub trzeba będzie stosować takie znieczulenie ze szczególną ostrożnością. Zawsze również trzeba uważać na to, czy pacjent nie zaczyna przejawiać objawów uczulenia na znieczulenie.
Zabiegi wykonywane w małym gabinecie dentystycznym
Niektóre osoby bardzo lubią korzystać z małych gabinetów dentystycznych. Dzieje się tak dlatego, że mogą dobrze poznać swojego dentystę i korzystać z różnych rabatów przez niego przygotowanych dla stałych pacjentów. Poza tym w małych gabinetach dentystycznych wykonywane są praktycznie wszystkie podstawowe zabiegi dentystyczne, a wyposażenie małego gabinetu dentystycznego zwykle nie odbiega od wyposażenia dużego gabinetu. Dobry stomatolog, nawet jeżeli pracuje w małym gabinecie, potrafi doskonale wykorzystywać wszystkie dostępne środki lecznicze. Fakt posiadania stałych pacjentów pozwala mu na sprawowanie nad nimi naprawdę fachowej opieki i reagowanie na wszystkie zgłaszane przez nich problemy.
Zęby człowieka w Wikipedii
W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:
powierzchnię podniebienną ? od strony podniebienia w szczęce lub językową w żuchwie;
powierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych);
powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący w kłach a brzeg sieczny w siekaczach;
powierzchnię mezjalną od strony linii pośrodkowej ciała;
powierzchnię dystalną przeciwną do linii pośrodkowej ciała.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka