Uzębienie to jedna z ważnych kwestii o które powinniśmy dbać. Warto poszukać dobrego lekarza, np. i cieszyć się dobrym zdrowiem.
Krótko i na temat w Wikipedii: Stomatologia
Stomatologia, dentystyka (gr. stoma ? usta + gr. logia ? nauka; łac. dens ? ząb) - dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta, jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów.
W Polsce, zgodnie z Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 6581, do roku 2012 tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po 5 latach studiów, odbyciu stażu podyplomowego i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP). Od roku 2013 LDEP został zastąpiony Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym ? LDEK (art. 5. ustawy). Staż podyplomowy zostaje zniesiony po 1.10.2016 roku (art. 4. ustawy).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia
Prywatnie cz z kasy chorych?
Prywatne gabinety stomatologiczne oferują zazwyczaj wyższy poziom obsługi klienta, lepszy sprzęt medyczny oraz najnowsze materiały wypełniające i pomagające w leczeniu przypadłości w obrębie jamy ustnej.
Ceny za leczenie prywatnie są oczywiście sporo wyższe niż leczenie za dopłatą w gabinetach NFZ, ale ogólnie warto korzystać z najnowszych i polecanych sposobów leczenia. Nie każdy gabinet jest warty odwiedzin i należy znaleźć taki, gdzie zostaniemy wyleczeni w prawidłowy i skuteczny sposób. Warto w tym przypadku sięgnąć do źródeł w sieci i poszukać opinii na temat wybranego przez nas gabinety dentystycznego.
Przyczyna poważnych problemów - próchnica
Ubytki w zębach to częsta przyczyna dalszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej i uzębienia. Nieleczony ubytek próchniczy może poskutkować koniecznością wyrwania zęba, a wtedy jedyną opcją na jego odzyskanie jest bardzo droga proteza. Próchnica może też prowadzić do stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, a nawet do zapalenia okostnej, które jest bardzo niebezpieczne dla życia.
Leczenie zaawansowanej próchnicy w danym zębie wykonuje się jak leczenie kanałowe, ale tylko jeżeli doszło do stanu zapalnego nerwów w danym zębie. Ten zabieg jest również nie porównywalnie droższy od zwykłego uzupełnienia ubytku specjalnym materiałem światłoutwardzalnym.