Powody wzrastającej liczby rozwodów
Jak jednoznacznie wskazują nie tylko zajmujący się prawem rodzinnym prawnicy, ale i psychologowie, liczba rozwodów w Polsce w ostatnich latach znacząco wzrosła. Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego ludzie się rozwodzą? Sprawa rozwodowa może toczyć się nawet wiele lat przy braku współpracy z obu skonfliktowanych stron, a nie jest to tanie postępowanie sądowe. Takie sprawy sądowe są zazwyczaj bardzo emocjonalne dla obu stron, wobec czego jest to trudne postępowanie. Pomimo to ciągle przybywa tego typu spraw. Jest to związane przede wszystkim z pochopną decyzją o zawarciu związku małżeńskiego a także z zupełnie innymi światopoglądami małżonków i konfliktami, które doprowadzają do rozpadu pożycia małżeńskiego.
Jaki jest status doradców prawnych?
Status doradcy prawnego nie jest uregulowany prawnie, zaś podstawą prawną świadczenia usług jest ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej1. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych zawodów doradcy prawni nie muszą (choć mogą) posiadać ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Doradców prawnych nie obowiązują wiążące zasady etyki. Doradcy prawni nie podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej. W niżej wymienionym wyroku Trybunału Konstytucyjnego wyrażono pogląd o wymogu posiadania wyższego wykształcenia prawniczego przez osoby zawodowo świadczące obsługę prawną. Doradcy prawni nie mają obowiązku dochowania tajemnicy zawodowej, nie mogą też odmówić zeznań co do faktów o których powzięli wiadomość w trakcie świadczenia usług.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Doradca_prawny
Ilu jest adwokatów w Polsce
Zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich liczba adwokatów czynnych zawodowo w Polsce w maju 2015 wynosiła 13 897, a liczba aplikantów adwokackich wynosiła 8037. Najwięcej adwokatów wykonywało swój zawód na terenie Warszawy w liczbie 3085. Kolejne polskie miasta najliczniejsze pod względem liczby adwokatów to Kraków, Wrocław, Łódź i Poznań4.
Dysproporcje pod względem liczby adwokatów na terenie całej Polski wynikają przede wszystkim z czynników socjologicznych i gospodarczych. Na diagramach można przeanalizować liczbę adwokatów w największych polskich miastach oraz zobaczyć jak rozkłada się liczba mieszkańców na 1 adwokata w poszczególnych miastach Polski.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adwokat