Wtyczki 3-pinowe są najczęściej spotykane w
Stosowane są wentylatory w bardzo wielu rozmiarach, odpowiednio dobranych do zastosowania:
Zazwyczaj wtyczka do podłączenia wentylatora jest 3-pinowa albo 4-pinowa. Wtyczki 3-pinowe są najczęściej spotykane w tańszych konstrukcjach, natomiast 4-pinowe w wentylatorach lepszej jakości, a zarazem droższych. Te ostatnie wtyczki pozwalają na zastosowanie metody PWM do sterowania obrotami wentylatora, co jest bardziej precyzyjną metodą od zwykłej zmiany napięcia. Istnieją też najprostsze podłączenia wentylatorów jedynie przy pomocy wtyczki 2-pinowej, czyli bez tachometra i kontrolera obrotów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wentylator
Metody wentylacji w budynkach
Prawidłowo wykonana wentylacja w domu jednorodzinnym to taka, która wpuszcza odpowiednią ilość świeżego powietrza i wypuszcza taką samą ilość powietrza zużytego. Rodzaje wentylacji możemy podzielić na kilka podstawowych typów:
Naturalną, czyli taką przy użyciu przeciągu przy otwartych oknach.
Grawitacyjną, która najczęściej wykorzystywana jest w domach piętrowych, czyli taką która wykorzystuje klatki wentylacyjne a nowe powietrze wpada przez okna.
Mechaniczną, która wykorzystuje wiatraki i inne systemy mechaniczne oraz hybrydowe które z połączeniem 2 poprzednich metod
Sprawdź swoją wentylację
Jak stwierdzić czy wentylacja w naszym domu źle działa? Jest to w sumie dość proste i każdy może to zrobić bez większego problemu. Wystarczy przy kratce wentylacyjnej zapalić zapalniczkę. Jeżeli płomień jest 'wsysany' przez kratkę to nasza wentylacja działa prawidłowo. W każdym innym przypadku należy sprawdzić co jest nie tak z danym przewodem wentylacyjnym.
Źle działająca wentylacja może powodować problemy z bólami głowy, chorobami układu oddechowego. W samym budynku może zacząć zbierać się wilgoć, co może doprowadzić do powstawania pleśni. Warto więc sprawdzić czy nasza wentylacja działa dobrze.