Podstawowe części
Obecnie największe znaczenie ma tzw. hydraulika siłowa, która zajmuje się głównie opracowywaniem i wykorzystaniem układów hydraulicznych. Układem hydraulicznym jest zespół wzajemnie połączonych części, których zadaniem jest przekazywanie energii lub sterowanie za pośrednictwem cieczy hydraulicznej pod ciśnieniem, w układzie zamkniętym. Działanie układu hydraulicznego opiera się na wymuszonym i sterowanym przepływie cieczy hydraulicznej, która wykonuje pracę. Ruch cieczy jest tu wymuszany przez pompę, natomiast energia jest odbierana przez (albo cylindry hydrauliczne - zmieniające energię strumienia cieczy w ruch prostoliniowy albo silniki hydrauliczne, zmieniające energię strumienia cieczy na ruch obrotowy). Podstawowe części większości układów hydraulicznych to m.in.:
zbiornik z cieczą hydrauliczną,
zawór zwrotny,
pompa hydrauliczna,
filtry
zawór regulujący dopływ cieczy hydraulicznej do silnika hydraulicznego,
silnik hydrauliczny,
zawór regulujący dopływ cieczy hydraulicznej do siłownika hydraulicznego,
siłownik hydrauliczny,
odpowietrzanie.
Wzrost popularności układów hydraulicznych jest szczególnie duży od czasu II wojny światowej. W przypadku urządzeń przemysłowych, rolniczych, budowlanych czy górniczych systemy te skutecznie współzawodniczą z ich mechanicznymi lub elektrycznymi odpowiednikami. Główną ich zaletą jest wszechstronność i wydajność oraz łatwość sterowania i dokładność (szybka reakcja na czynności wykonywane przez operatora). Są one zdolne do wytwarzania sił sięgających od kilku gramów do tysięcy ton.
Systemy hydrauliczne są bardzo ważnym źródłem przekazywania energii m.in. w nowoczesnych samolotach (hamulce, wypuszczane podwozie), samochodach (układ kierowniczy, ciężarówki wywrotki).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hydraulika
Co to jest siłownik?
Siłowniki hydrauliczne są bardzo często stosowane w maszynach budowlanych i innych maszynach wymagających bardzo dużych sił.
Siłownik działa wraz z pompą hydrauliczną, która stanowi jego napęd. Pompa hydrauliczna tłoczy olej pod dużym ciśnieniem. Jest on dostarczany do siłownika za pośrednictwem przewodów ciśnieniowych. W tym momencie siłownik rozpoczyna swoją pracę - zależnie od kierunku przepływu płynu - wysuwa lub wsuwa tłok.
Siłowniki hydrauliczne pozwalają na wytworzenie bardzo dużego nacisku - liczonego nawet w tonach.
Gdzie się montuje siłowniki?
Siłowniki hydrauliczne są rodzajem silnika hydraulicznego i zawsze występują jako cześć systmu hydraulicznego. Do ich napędu stosuje się pompy hydrauliczne tłoczące specjalny olej.
Siłowniki są stosowane w maszynach budowlanych - bardzo często widzi się je w koparkach, dźwigach i innych maszynach specjalistycznych. Mogą być używane w podnośnikach.
W przemyśle stosuje się je w maszynach przemysłowych takich jak chociażby prasy gdzie siłowniki wytwarzają ogromną siłę nacisku - często liczoną nawet w dziesiątkach ton.