Kilka informacji o księgowości

y. Poza tym, że wymaga to naprawdę dużo czasu, to również sporej wiedzy. łatwo pogubić się w gąszczu przepisów podatkowych, zwłaszcza że ulegają one zmianom. Na bieżąco z tematem są specjaliści - księgowi i doradcy podatkowi. Ty j

Kilka informacji o księgowości Nie prowadź księgowości samodzielnie, skorzystaj z pomocy doświadczonego biura rachunkowego

co się opłaca

Nie warto ryzykować z samodzielnym prowadzeniem rachunkowości swojej firmy. Poza tym, że wymaga to naprawdę dużo czasu, to również sporej wiedzy. łatwo pogubić się w gąszczu przepisów podatkowych, zwłaszcza że ulegają one zmianom. Na bieżąco z tematem są specjaliści - księgowi i doradcy podatkowi. Ty jako właściciel firmy powinieneś skupić się na prowadzeniu własnego biznesu i rozwijaniu go. Nie trać czasu na zdobywanie wiedzy o podatkach, ani na rachunkowość - zaufaj profesjonalistom!


Wybór rodzaju księgowości dla działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków. Oprócz obsługi klientów, działań marketingowych i innych niezbędnych dla istnienia firmy spraw, należy także zająć się księgowością. Istnieją różne formy księgowania w zależności od rodzaju firmy, takie jak ryczałt czy książka przychodów i rozchodów. Jeśli nie jesteśmy biegli w tej dziedzinie, warto zasięgnąć porady profesjonalnej firmy zajmującej się rozliczeniami. Pozwoli nam to uniknąć wielu stresów spowodowanych niejasnymi przepisami prawa oraz wieloma obowiązkami, jakie ma firma wobec urzędów. Warto więc oddać się w ręce profesjonalistów.


Definicja podatku

Podatek ? obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych.

Współcześnie pieniądze z podatków trafiają do skarbu państwa, województwa, powiatu albo gminy, które dzięki temu mogą inwestować w rozwój infrastruktury, wojska, policji, oświaty, służby zdrowia itp. Obecnie uznaje się, iż podatki są świadczeniami pieniężnymi, jednakże w historii znane są również podatki świadczone w innych niż pieniądz dobrach.

Zgodnie z polskim prawem daniny, aby zostały uznane za podatki muszą posiadać 4 cechy:

nieodpłatność
przymusowość
powszechność
bezzwrotność
Podatki dzielą się na:

bezpośrednie ? nałożone na dochód lub majątek podatnika, np. podatek dochodowy, gruntowy, spadkowy;
pośrednie ? nakładane na przedmiot spożycia, np. VAT, akcyza ? ostatecznie płaci konsument.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek