Klasycznie, czyli jak - o sztukaterii

je zastosowanie nie tylko przy renowacjach elewacji, ale również przy nowych inwestycjach stylizowanych na styl klasyczny. Co prawda powoli odchodzi się od rozwiązań typu kolumienki, czy dom a la szlachecki dworek, na rzecz nowocz

Klasycznie, czyli jak - o sztukaterii Tutaj znajdziesz detale idealne do stylu klasycznego, zobacz ofertę sztukaterii:

Jeśli nie lubisz modernizmu

Sztukateria zewnętrzna może podnieś walor wizualny wielu budynków. Znajduje zastosowanie nie tylko przy renowacjach elewacji, ale również przy nowych inwestycjach stylizowanych na styl klasyczny. Co prawda powoli odchodzi się od rozwiązań typu kolumienki, czy dom a la szlachecki dworek, na rzecz nowoczesnych modernistycznych brył.

Jednak realizacja tego typu może być dobra, wcale nie musi oznaczać się kiczem, czy zbędnym przepychem. Warto zadbać o spójność wszystkich elementów, decydując się na konkretny styl.


Podział gzymsów

Gzyms ? element architektoniczny w postaci poziomej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową. Nierzadko pełni też funkcję ozdobną. W tym ostatnim przypadku gzyms tworzyć może kilka profilowanych listew z dodatkowymi ozdobami umieszczonymi nad lub pod listwami.

Gzyms (geison) w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu był jednym z elementów belkowania. Chronił fryzy i koronował całe belkowanie.

Dziś wykonuje się w budownictwie gzymsy o formach zupełnie prostych i ściśle funkcjonalnych.

Podział gzymsów:
zewnętrzne, wśród których wyróżnia się:
główne (koronujące, wieńczące) ? wieńczą ścianę budowli,
cokołowe ? oddzielają cokół od lica muru,
działowe (międzypiętrowe) ? dzielą płaszczyznę ściany podkreślając poziomy poszczególnych kondygnacji,
nadokienne ? gzymsy przerywane, znajdujące się nad otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
podokienne ? gzymsy ciągłe, przebiegające pod wszystkimi oknami danej kondygnacji,
parapetowe ? gzymsy przerywane, znajdujące się pod otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość,
naddrzwiowe (nadportalowe) ? znajdujące się nad otworami drzwiowymi, oraz
wewnętrzne, które zdobią ściany, kominki, piece i sprzęty.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gzyms


Sztukateria wraca do łask

Nasz dom to miejsce, w którym możemy wyrazić samych siebie, dlatego dobrze zrobimy, jeżeli przy okazji remontu postaramy się podejść do niego jak do wyzwania, w którym mamy stworzyć takie lokum, które naprawdę oddaje to, jakimi ludźmi jesteśmy. Warto jest się zastanowić nad tym, czy np. to sztukateria elewacyjna nie byłoby dla nas dobrym pomysłem. Prawdopodobnie będzie ona strzałem w dziesiątkę, dlaczego więc nie spróbować? Jeśli jeszcze nigdy nie mieliśmy z nią do czynienia to właśnie teraz może być na to najlepsza okazja. To my sami możemy zadecydować o tym, w jakim miejscu będziemy mieszkali, dlatego też uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, by było ono po prostu piękne i niepowtarzalne.