Melamina i wystrój wnętrz

ylem wnętrzarskim na świecie jest pewnie skandynawski. Z jednej strony spory udział w tym ma IKEA, która ma swoje sklepy na całym świecie. Jednak ten styl to nie tylko IKEA, a właściwie z tą szwedzką marką niewiele ma wspólnego. T

Melamina i wystrój wnętrz Takie często wzbogacone interesującymi wzorami. To jedynie jeden z nieskończonej ilości gadżetów, które wzbogacą wystrój Twojego domu!

O stylu skandynawskim

Najbardziej popularnym stylem wnętrzarskim na świecie jest pewnie skandynawski. Z jednej strony spory udział w tym ma IKEA, która ma swoje sklepy na całym świecie. Jednak ten styl to nie tylko IKEA, a właściwie z tą szwedzką marką niewiele ma wspólnego. Taka kariera wnętrz skandynawskich nie powinna dziwić. Prostota, inspiracja naturą, jasne kolory, dużo drewna i stylowych dodatków - to po prostu się sprawdza nawet w trudnych wnętrzach (takich jak małe mieszkanie, skosy, czy też problem z brakiem wystarczającej ilości naturalnego światła). Prawda jest jednak taka, że wnętrz zachowujących wszystkie cechy stylu skandynawskiego nie jest aż tak wiele. Poza tym - to nie jest styl jednolity.


IKEA - czego nie wiesz o tej marce

IKEA ? przedsiębiorstwo zajmujące się głównie sprzedażą detaliczną oraz produkcją mebli, a także artykułów dekoracyjnych. Zostało założone przez Ingvara Kamprada w 1943 r. Jego firma powstała jako akronim od wyrazów: Ingvar Kamprad (imię i nazwisko założyciela) oraz Elmtaryd i Agunnaryd (farma i miejscowość (parafia), w której się wychował). Wielki słownik ortograficzny PWN (2006) dopuszcza pisownię IKEA oraz Ikea.

Wszystkie spółki tworzące grupę IKEA, należą do holenderskiego koncernu INGKA Holding, którego właścicielem jest fundacja Stichting INGKA1.

Polska jest drugim po Chinach najważniejszym producentem mebli sprzedawanych w sklepach IKEA na całym świecie2. Pierwszy kontrakt na produkcję mebli IKEA zawarła z przedsiębiorstwem państwowym Fameg w 1961, w 2010 współpracowała z 60 polskimi producentami mebli.

Ingvar Kamprad, założyciel IKEA, jako nastolatek był związany z nazistowskim ugrupowaniem Nysvenska Rörelsen. W 1994 r. w liście do pracowników swojej sieci nazwał ten incydent ?największą pomyłką swojego życia?16.

Z końcem 1997 roku szwedzka telewizja wyemitowała film o wykorzystywaniu pracy dzieci w zakładach produkujących dla przedsiębiorstwa IKEA w Wietnamie i na Filipinach. IKEA nie zerwała jednak współpracy z tymi podmiotami argumentując, że w tych krajach prawo zezwala na takie praktyki17. W katalogu produktów z 2001 r. przedsiębiorstwo napisało: ?Praca dzieci w dzisiejszych czasach jest nie do zaakceptowania, choć w kilku krajach, gdzie odbywa się nasza produkcja jest rozpowszechniona?18. Dietrich Garlichs, przewodniczący UNICEF Niemcy, stwierdził: ?Tak, IKEA finansuje projekty UNICEF. Ale to nie oznacza automatycznie, że przy produkcji dla IKEA nie pracują dzieci?18.

Johan Stenebo, były bliski współpracownik założyciela, napisał książkę Sanningen om IKEA (Prawda o IKEA), w której zarzucił Ingvarowi Kampradowi m.in. pranie brudnych pieniędzy i rasizm19.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/IKEA


Zasłony wracają do łask

Wystrój okien jest naprawdę bardzo ważny. Dzięki dobrze dobranym żaluzjom, roletom, czy zasłonom tworzymy nie tylko odpowiedni nastrój, ale też możliwość manipulowania światłem. Zasłony wracają ostatnio do łask i bardzo dobrze! Jeśli są z naturalnej tkaniny (jak len, czy bawełna) w jasnych barwach, to rozproszą dobrze światło i sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Najlepiej wyglądają takie sięgające do podłogi. Bez zasłon trudno sobie wyobrazić idealną sypialnię. Na co zwracać uwagę przy wyborze zasłon? Przede wszystkim na materiał, kolor i wzór. Jasne zasłony w jednolitym kolorze, z częściowo przepuszczającego materiału sprawdzą się prawie wszędzie - zarówno w skandynawskim stylu, jak i w klasycznych wnętrzach, z ciemnym drewnem i stylowymi meblami. Dobrze zrównoważą również nowoczesny minimalizm. Jednak, jak szaleć to szaleć - wielokolorowe zasłony też mogą wyglądać świetnie, jednak tylko w pomieszczeniu odpowiednio dużym i takim, gdzie nie dzieje się za dużo (czyli nie ma wielu wzorów i kolorów). Ważne, żeby wiedzieć jaki efekt zamierzamy osiągnąć.