Usuwanie wody z dachu jest istotną częścią budowy domu. Inwestując w rynny dobrze jest kupować je w w sklepach budowlanych, np. . Krótko na temat rynien i wodzie z dachu.
Powierzchniowe rynny domowe
Podstawowym sposobem na odprowadzanie wody z dachu jest montaż przydomowych rynien. Czasami nadmiar wody gromadzącej się na dachu, zwłaszcza z topniejącego śniegu, jest usuwany przez strażaków, którzy przy okazji podpowiadają właścicielowi domu, w jaki sposób może jeszcze usprawnić cały proces odprowadzania wody z dachu.
Same rynny mogą być umieszczane zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Zaletą rynien umieszczanych na ziemi jest fakt, że w razie potrzeby sam właściciel domu może je wyciągnąć, a tym samym umożliwić przejazd jakiemuś pojazdowi przez teren posesji, poza tym może sam dokonać wymiany wadliwych rynien. Natomiast rynny umieszczane pod ziemią w ogóle nie zajmują miejsca na posesji i odprowadzają wodę bezpośrednio do gruntu.
Wikipedia o rynnie
Rynna ? półotwarta rura najczęściej kładziona wokół krawędzi dachu budynków, do której spływa woda opadowa z dachu podczas deszczu. Rynnę podtrzymuje wspornik rynny (inne nazwy: hak do rynny, pot. rynajza, rynhak).
Rynna często jest mylona z rurą spustową, czyli pionową rurą, łączącą rynnę z ziemią lub podziemną instalacją kanalizacji deszczowej.
Rynna działa na zasadzie grawitacyjnego spływu wody, dlatego jest położona ze spadkiem w kierunku rury spustowej. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się podciśnieniowe rury typu pluvia, które nie wymagają zachowania spadków.
Zdarza się, że woda deszczowa nie jest odprowadzana z dachu do poziomu ziemi lub do instalacji kanalizacji deszczowej, tylko po zebraniu w rynnie swobodnie wypuszczona z wysokości za pomocą rzygaczy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rynna
Odprowadzanie wody z dużych dachów
Większego problemu nie stanowi montaż rynien przy standardowym domu, jednak podczas montażu dachu większych budynków trzeba już dobrze zastanowić się nad tym, jaki system odprowadzania wody przy nich zastosować.
Powinno się, więc, przede wszystkim, wybrać taki rodzaj dachu, który będzie w stanie skutecznie odprowadzać wodę gromadzącą się na nim w czasie ulewnych deszczy i zastanowić się nad tym, czy nie zamontować przy nim rynien o jakichś nietypowych kształtach. Bardziej nietypowe budynki częściej stawiane są w miastach, które posiadają już system odprowadzania wody, a w związku z tym powinny być do niego dołączane, a rozwiązania przy nich stosowane muszą być dopasowywane do sytuacji hydrologicznej miasta.