Nowoczesne budynki
Pionierami we wprowadzaniu w do architektury zrównoważonego rozwoju byli w roku 1970 Ian McHarg w USA oraz Brenda i Robert Vale w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Od tamtego czasu odnotowano przyspieszony wzrost liczby budynków, które spełniają lub zmierzają do spełniania zasad ekologicznego budowania. Obecnie oczekuje się, że architekci będą budowali zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, przykładem takiego budownictwa jest Dynamic Tower, który będzie zasilany przez turbiny wiatrowe i panele słoneczne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Architektura
Rzeczywistość a projekt
Wizualnie dobry i ładny projekt budynku nie zawsze jest funkcjonalny, a z pozoru dobry rozkład pomieszczeń może w rzeczywistości przysporzyć wielu problemów w użytkowaniu budynku. Dlatego wybierając projekt przyszłego domu warto porządnie się zastanowić i skupić na cechach projektu, które nas nie przekonują i je zmienić.
Możne też konsultować się z kilkoma biurami architektonicznymi i zdecydować, które biuro wg nas oferuje najlepszą cenę w stosunku do jakości projektów i ich ewentualnych zmian i poprawek. Warto też zwrócić uwagę na energooszczędność domu, ale o tym później.
Coraz więcej biur projektowych
Biura projektowe i architektoniczne rosną jak grzyby po deszczy, nic dziwnego, zapotrzebowanie rośnie. Mimo niżu demograficznego w Polsce, ciągle buduje się nowe mieszkania i domy. Powstają nowoczesne osiedla domów jednorodzinnych na obrzeżach miast, nowe bloki ze wszystkimi wygodami (ogrzewanie podłogowe, klimatyzacja itp.).
Ilość gotowych projektów jest wręcz zastraszająca, zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest ich tak dużo, że już powoli nie ma potrzeby tworzenia projektów indywidualnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, może z niewielkimi poprawkami.