Układy zasilające - co robi kondensator?
W zasilaczach i stabilizatorach napięcia kondensatory pozwalają na podtrzymanie wartości chwilowej napięcia w przerwach pomiędzy kolejnymi impulsami prądu dopływającego z prostownika, ograniczają wahania napięcia i pozwalają na chwilowy pobór prądu o natężeniu znacznie przewyższającym wartość skuteczną lub średnią. W klasycznych zasilaczach transformatorowych stosuje się najczęściej kondensatory elektrolityczne o dużej pojemności. Od kondensatorów przeznaczonych do użycia w obwodach zasilających oczekuje się najczęściej wysokiej pojemności, możliwości pracy w dużym przedziale temperatur, wysokiej wartości napięcia przebicia (ściślej: bezwzględnego utrzymania wartości znamionowej tego napięcia określonej przez producenta) oraz odporności na krótkotrwały pobór prądu o dużym natężeniu. Nie jest istotna stałość pojemności w czasie ani liniowość charakterystyki: kondensatory te mogą pracować tylko przy określonej polaryzacji, zaś ich izolatory mogą być wykonane z materiałów ferroelektrycznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kondensator
Elektronika, która nie zagraża
Jeżeli zajmujemy się budownictwem to na pewno wiemy, jak ważne w nim jest bezpieczeństwo. Stanowi ono wartość podstawową, nadrzędną. Z tej racji warto jest się zastanowić nad tym, jak my sami podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa montując elektrykę. Jeżeli falowniki są byle jakie, to odpowiedź nasuwa się sama. Warto jest jednak zrobić porządny rachunek sumienia i dowiedzieć się, które soft starty są najlepsze i co w naszym domu sprawdzi się doskonale. Takie podejście do życia zagwarantuje nam spokój i poczucie bezpieczeństwa, którego przecież wszyscy pragniemy. Nie bagatelizujmy zatem spraw tak poważnych. Niech elektronika w naszym życiu będzie obecna, ale nigdy niezagrażająca.
Obwody elektryczne i jego części składowe
W elementach obwodu zachodzą trzy rodzaje procesów energetycznych:
wytwarzanie energii (zamiana pewnej energii (np. mechanicznej) na energię elektryczną)
akumulacja energii
rozpraszanie energii
W elemencie idealnym, zachodzi tylko jeden z powyższych procesów (np. idealny rezystor ? tylko rozpraszanie energii). Natomiast w elemencie rzeczywistym jednocześnie zachodzą dwa, a nawet i trzy procesy energetyczne. Jednakże zawsze jeden proces dominuje nad pozostałymi.
Elementy mające zdolność do akumulacji i rozpraszania energii nazywany elementami pasywnymi, a pozostałe aktywnymi (źródła prądu i napięcia oraz np. tranzystor i dioda tunelowa).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_elektryczny