Dbanie o ogród
Dbanie o rośliny w ogrodzie wymaga sporo czasu i wiedzy na temat posiadanych przez...nas roślin. Można oczywiście powierzyć ją specjaliście, jednak to generuje koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego o wiele korzystniej jest zrobić to samemu.
Koszenie trawy i podlewanie roślin to absolutne minimum- poza tym dobrze jest odpowiednio przycinać krzewy i żywopłoty, nawozić i odchwaszczać. W razie potrzeby również odrobaczyć nasze rośliny np. z mszyc. Warto kupić jakąś książę traktującą o temacie ogrodnictwa i trochę się z niej poduczyć na temat dbania o nasze rośliny. Pamiętajmy, że im bardziej zadbany ogród tym lepiej będzie się w nim spędzało ciepłe dni.
Ogród XIX wieku
Kupując działkę z domem, lub decydując się na budowę własnego warto pomyśleć o tym jak urządzimy ogród. Możemy przebierać w różnych stylach, które można znaleźć w internecie lub w książkach.
Styl nowoczesny to z pewnością ciekawa propozycja dla ogrodów przy nowoczesnych budynkach np. biurowcach. W tym stylu dominuje prostota i geometryczne kształty, rośliny często są sadzone pojedynczo lub w linii. Całość uzupełnia się dużymi donicami, drewnianymi i szklanymi elementami oraz nowoczesnymi rzeźbami.
Kupujemy rośliny do naszego ogrodu
Kupujemy rośliny do ogrodu- prawdopodobnie nasze pierwsze kroki będą w kierunku marketu budowlanego. Niestety jest to błąd, kupując w markecie sporo ryzykujemy- szkodniki, choroby oraz niska jakość sprzedawanych roślin i krzewów to tylko kilka powodów dla których warto takich miejsc unikać. Zdecydowanie lepsze są lokalne sklepy ogrodnicze, albo przy dużych zamówieniach szkółki roślin ozdobnych.
Co prawda w takich miejscach może być trochę drożej, ale biorąc pod uwagę pojedynczy zakup roślin, a kupowanie ich w markecie co miesiąc, bo tamte się zaszły- myślę, że warto. Dodatkowo możemy w takich miejscach liczyć na fachową pomoc doświadczonych ogrodników. Poradzą nam jak pielęgnować rośliny i jakie warunki należy im zapewnić.
Bonsai- geneza
Sztuka uprawy bonsai pochodzi z Chin (jest tam nazywana penjing, również penzai), mimo że jest kojarzona głównie z Japonią. Według źródeł, Japończycy włączyli ją do swych tradycji w VIII wieku n.e. Pierwszy wiersz mówiący o bonsai pochodzi z połowy XIV w., jednak najwcześniejsze rysunki pochodzą ze skryptów z 1309 roku.
W przeszłości sztuką tą zajmowali się ludzie wysoko urodzeni ? arystokraci, osoby duchowne. Od XVII w. zajęli się nią zwykli ludzie.
Uzyskanie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Do uprawy wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. Najmniej natomiast ceni się krótko żyjące gatunki roślin, jak np. topola.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bonsai