Na co zwrócić szczególną uwagę? Na usability!
Dobry projekt strony to nie atakujące z każdej strony wodotryski, lecz tzw. usability. Ten termin znaczy tyle, co "użyteczność" i zawiera w sobie kilka istotnych funkcji. Strona internetowa powinna być dla użytkownika: przyjazna, intuicyjna, prosta w obsłudze, przyjemna w odbiorze. Jeśli potencjalny klient odwiedzi taką stronę, to z pewnością będzie zainteresowany ofertą takiej firmy i chętniej nawiąże współpracę. Nie zawsze ten najładniejszy projekt, będzie tym najlepszym. Ludzi często odrzuca wizualny chaos i trudność w uzyskaniu interesujących ich informacji. Pamiętaj - po pierwsze usability!
Firmowa strona
Internet jest jednym z najkorzystniejszych kanałów reklamowych. Trzeba sobie zdawać sprawę, że to właśnie dzięki wirtualnej sieci można opublikować własną stronę internetową. Właściciele firm powinni jednak zadbać, by strony takie zostały stworzone w taki sposób, by przyciągnąć potencjalnych klientów, a nie ich zniechęcić. Powinna zawierać także wszystkie niezbędne informacje. Niestety, źle zaprojektowana strona lub taka, na której nie znajduje się wystarczająca ilość informacji, może wyglądać jak niezadbana siedziba firmy. Tworzenie strony powinno opierać się na konsultacjach z potencjalnymi klientami, by dowiedzieć się, co chcieliby na takiej domenie znaleźć. Mając do czynienia z restauracją, należy zamieścić nie tylko jadłospis i cennik, ale nie powinno zabraknąć również danych kontaktowych. W taki sposób, klient będzie miał możliwość sprawdzenia, pod jakim numerem powinien dokonywać zamówień. Warto także zadbać o szansę zamieszczania opinii na temat dań, ponieważ klienci, którzy jeszcze nie korzystali z naszych usług, będą mogli dowiedzieć się, co myślą o naszych daniach inne osoby.
Zbuduj stronę przyjazną klientom
Podstawą do stworzenia udanej strony internetowej jest grafika. Nie powinna ona być agresywną, by nie zniechęcić odbiorców do odwiedzania domeny. Tworzenie strony internetowej nie jest więc tak prostym, jak się wydaje. Projektowanie strony powinno być także zgodne z normą VCAG, by była ona przyjazną dla osób niepełnosprawnych i niedowidzących. Internet powinien być ponad podziałami i dysfunkcjami! Dobra strona internetowa to taka, na której wszystkie treści tekstowe są widoczne, by odbiorca bez przeszkód mógł się z nimi zapoznać. Nie powinno więc zabraknąć czytelnej czcionki, którą będzie można powiększyć. Zaleca się ograniczenie kursywy do minimum, ponieważ chociaż stosowana w pracach naukowych do cytatów, jest o wiele trudniejszą w odczytaniu. Zdjęcia i fotografie, a także grafiki gif, zamieszczane na takiej stronie, nie powinny być zbyt kolorowe ? warto wybrać jeden dominujący kolor np. zieleń czy błękit i stosować jego różne odcienie. W taki sposób, strona jest o wiele przyjemniejszą dla oka.