Krótko o fizjoterapii
Fizjoterapia (ang. physical therapy, physiotherapy, PT) jest pojęciem nierozerwalnie związanym z "rehabilitacją medyczną". Przez fizjoterapię rozumie się zespół metod leczniczych wykorzystujących zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. Specjalistami z zakresu stosowania fizjoterapii są fizjoterapeuci.
Rozróżnia się następujące działy fizjoterapii:
balneoterapię
klimatoterapię
hydroterapię
kinezyterapię
terapię manualną
masaż leczniczy
ergoterapię
fizykoterapię.
Celem fizjoterapii jest zapobieganie postępowi i nawrotom choroby, usuwanie różnych dolegliwości i przywracanie sprawności fizycznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fizjoterapia
Formy rehabilitacji
Rehabilitacja ruchowa to czasami długotrwały proces, który ma na celu przywrócić pełną sprawność po wypadku lub urazie. Najczęściej rehabilitacja trwa od 2 tygodni do miesiąca w przypadku prostych złamań kończyn. Przy bardziej skomplikowanych urazach np. złamania z przemieszczeniem lub otwarte złamania, rehabilitacja trwa nieco dłużej oraz wymaga zastosowania większej ilości sprzętu.
Proste zabiegi rehabilitacji przeprowadza się również w domach pacjentów, przez co maja oni lepszy komfort psychiczny podczas zajęć i nie muszą martwić się dojazdami do ośrodka rehabilitacji lub szpitala, gdzie przeprowadza się zabiegi rehabilitacyjne.
Rehabilitacja medyczna w Wikipedii
Rehabilitacja medyczna ? kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie (lub z deficytem w ww. obszarach), które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym. Rehabilitacja jest integralną częścią procesu terapeutycznego, na równi z innymi metodami leczenia, współdecydującą o jego ostatecznej efektywności. Ze względu na zróżnicowanie oddziaływań rehabilitacja (szczególnie rehabilitacja neurologiczna ? neurorehabilitacja) jest często prowadzona przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny składający się z lekarzy różnych specjalności, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, pielęgniarek, logopedów, psychologów, muzykoterapeutów itp.
Twórcami współczesnej rehabilitacji są: profesor Howard Rusk, a w Polsce profesor Wiktor Dega. Rehabilitacja to proces medyczny i społeczny. Rehabilitacja ruchowa ? usprawnianie osób z dysfunkcją narządu ruchu. Specjalista z zakresu rehabilitacji ruchowej ? fizjoterapeuta ? stosuje w procesie usprawniania metody fizjoterapii
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rehabilitacja_medyczna