Przydatność i praktyczność klimatyzacji w domu

k chłodzący stosowano od XIX wieku do lat 1920. dwutlenek węgla. Został on wyparty przez czynniki z grupy fluoryzowanych węglowodorów, które mogły być stosowane przy niższym ciśnieniu roboczym w układzie chłodzącym. Po wycofaniu f

Przydatność i praktyczność klimatyzacji w domu klimatyzacja gdańsk
Wydajność termiczna mieszkania może ulec nie małej poprawie przy klimatyzacji. Czy warto pakować pieniądze w , warto- przeczytaj czemu.

O czynnikach chłodzących

Początkowo jako czynnik chłodzący stosowano od XIX wieku do lat 1920. dwutlenek węgla. Został on wyparty przez czynniki z grupy fluoryzowanych węglowodorów, które mogły być stosowane przy niższym ciśnieniu roboczym w układzie chłodzącym. Po wycofaniu fluorowęglowodorów stosowano czynnik R12 (dichlorodifluorometan), który miał dobre właściwości termodynamiczne i wolno ulatniał się z układu chłodzącego. Jako szkodliwy dla warstwy ozonowej został zgodnie z podpisanym w 1987 roku Protokołem Montrealskim wycofany z użytku. W następnych latach stosowany był czynnik R134a (tetrafluoroetan) o dobrych właściwościach termodynamicznych, jest on jednak gazem cieplarnianym o bardzo wysokim indeksie GWP (1300). W związku z tym w Stanach Zjednoczonych i Japonii producenci zostali zobowiązani do bardziej wydajnym układów chłodzących, co zmniejszy zużycie czynnika. W Europie samochody od 2011 roku miały być wyposażone w układy klimatyzacji, w których czynnik R134a miał zostać zastąpiony nowym, o indeksie GWP niższym niż 150. Koncerny motoryzacyjne zwlekały z wprowadzeniem nowych regulacji, ostatecznie weszły one w życie w 2014 roku. W Europie stosowane są czynniki HFO1234yf (tetrafluoropropen: zbliżona charakterystyka termodynamiczna, indeks GWP=4) lub R744 (dwutlenek węgla, indeks GWP=1).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja


Chłodzenie, grzanie. Funkcje klimatyzacji

Urządzenia klimatyzujące nie spełniają jedynie jednaj funkcji - ochładzanie powietrza- mają również inne zastosowania oprócz tego oczywistego. Wszystkie urządzenia klimatyzujące również osuszają powietrze, co jest np. bardzo pomocne w wilgotnych pomieszczeniach lub w takich w których chcemy pozbyć się grzyba.

Dodatkowo klimatyzacja może posiadać funkcję grzania, więc może stanowić dodatkowe źródło ciepłą w chłodne dni lub całkowicie zastąpić inne metody ogrzewania. Może nie jest to rozwiązanie energooszczędne, jednak z pewnością bardzo wygodne, no i wymaga zakupu tylko jednego urządzenia.


Kompaktowa i mobilna klimatyzacja.

Urządzenia klimatyzujące można podzielić na te stacjonarne i te przenośne. Pierwszy typ to urządzenia montowane przy suficie w danym pomieszczeniu lub te montowane przy szybach klimatyzacyjnych. Te drugie to nieduże skrzynki, przypominające małą lodówkę, które również spełniają tą samą funkcję, co te stacjonarne, jednak możemy je dowolnie ustawić i przemieścić.

Oczywiście są mniej wydajne i pobierają więcej prądu, jednak są też wygodne i nie wymagają żadnych dziur i odwiertów w ścianie. Kosztowo są też sporo tańsze od ich stacjonarnych odpowiedników, więc może to być idealna propozycja dla wynajmujących mieszkanie.