Rośliny ozdobne w ogrodach

iu.Ogród do wypoczynkuDobrze zorganizowana przestrzeń zielona, na przykład wokół domu może stanowić świetną przestrzeń na relaks, czy wypoczynek. Wiele osób traktuje swoje ogrody jako dodatkową przestrzeń na spędzanie czasu, zwłas

Rośliny ozdobne w ogrodach Ogród to nie tylko róże, czy drzewa owocowe, watro także mieć rośliny typu . Doskonale wypełnią miejsce w ogrodzie, mogą posłużyć za żywopłot i zazwyczaj są łatwe w pielęgnowaniu.

Ogród do wypoczynku

Dobrze zorganizowana przestrzeń zielona, na przykład wokół domu może stanowić świetną przestrzeń na relaks, czy wypoczynek. Wiele osób traktuje swoje ogrody jako dodatkową przestrzeń na spędzanie czasu, zwłaszcza latem. Mało jednak jest ogrodów, których główną funkcją jest relaks.

Gęsty zagajnik, z dala od hałasów, z wygodną ławką i małym stoliczkiem na kawę czy herbatę. Taki ogród to marzenie dla osób żyjących w większych miastach, którzy nie mają możliwości odpoczywania w takim miejscu. Jednak posiadacze dużych ogrodów rzadko gospodarują je w taki sposób. Cud, jeżeli w takim ogrodzie znajdzie się chociaż ława. Może to wynikać z faktu, że o taki ogród trzeba odpowiednio zadbać, nie jest to trudne zadanie, jednak czasochłonne i to jest problem. Więc miastowym pozostaje marzyć, a właścicielom ogrodów życzyć chęci do pracy w nim.


Ogrodowe style

Przy tworzeniu ogrodu warto zainspirować się jakimś klasycznym style. W tym celu można wybrać się do różnych ogrodów botanicznych w naszej okolicy i podpatrzeć kilka ciekawych rozwiązań. Ostatnio modne i popularne są ogrody japoński lub chińskie (nie, to nie to samo). W przestrzeniach miejskich w dużych miastach są ogrody właśnie w tych stylach.

W ogrodzie japońskim ważna jest woda i jej przepływ. Istotne są też kamienie oraz ogólna harmonia, połączona z minimalizmem. Woda w tych ogrodach ma również znaczenie symboliczne- woda to życie, a jej ruch ma nawiązywać do przemijającego czasu. Z bardziej nowoczesnych stylów można z powodzeniem zastosować minimalizm, który świetnie sprawdza się zarówno na dużych przestrzeniach jak i w małych ogródkach. Dużo zależy od naszych indywidualnych preferencji.


Jak dbać o tuje

Kupujemy drzewka ozdobne, jednak nie zawsze wiemy kiedy i jak je zasadzić. Często wybór pada na żywotnika, potocznie znanego jako tuja. Te rośliny są dość wytrzymałe i dobrze się adaptują, jednak pod jednym warunkiem: muszą być zdrowe. W marketach niestety drzewka są w złej kondycji i zamierają szybko po posadzeniu.

Co do stanowiska w którym posadzimy tuję to powinniśmy wybrać stanowisko słoneczne, ale i osłonięte od wiatru. Ponieważ te rośliny nie lubią być wystawiane na duże nasilenie wiatru, szczególnie zimą. W kwestii pory sadzenia to tuje można sadzić od początku wiosny do późnej jesieni, pod warunkiem, że jest w miarę ciepła. Tuje potrzebują dość dużo miejsca na swój rozwój i wzrost. Często sadzimy je na żywopłot, więc minimalna odległość powinna wynosić około 40 cm.

Na szczęście tuje nie są szczególnie wymagające w pielęgnacji, przynajmniej przez pierwsze lata wzrostu. Później należy je jedynie przycinać do odpowiednich rozmiarów.