szybalski-stomatologia.pl

w jest niczym innym, jak chorobą zakaźną, wywołaną przez określone bakterie, atakującą tkanki twarde zęba. Objawem próchnicy jest demineralizacja substancji nieorganicznych, a następnie proteoliza substancji organicznych z powodu

szybalski-stomatologia.pl szybalski-stomatologia.pl

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u stomatologów. Warto więc przyjrzeć się czym próchnica jest, w jaki sposób powstaje i co ją wywołuje. Próchnica zębów jest niczym innym, jak chorobą zakaźną, wywołaną przez określone bakterie, atakującą tkanki twarde zęba. Objawem próchnicy jest demineralizacja substancji nieorganicznych, a następnie proteoliza substancji organicznych z powodu działania kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów z zewnątrz. Sam opis brzmi dość skomplikowanie, ale polega to na tworzeniu się ubytków w zębie w skutek działania bakterii. Przyczynami powstawania próchnicy są aż cztery czynniki, które muszą wystąpić jednocześnie, a są nimi bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Każdy z tych czynników jest konieczny do powstania próchnicy. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem próchnicy zębów jest stomatologia zachowawcza, w której skład wchodzi endodoncja. Natomiast inny dział stomatologii, jakim jest profilaktyka, zajmuje się zapobieganiem powstawania próchnicy.

Jedną z podstawowych i najważniejszych zasad higieny jamy ustnej, o której uczy się dzieci już w przedszkolu, jest mycie zębów, co najmniej dwa razy na dzień - rano i wieczorem. Żeby właściwie dbać o jamę ustną należy dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę, a także nauczyć się dobrej techniki szczotkowania zębów. Jeśli nie jesteśmy pewni wyboru szczoteczki oraz pasty, zawsze możemy się udać do stomatologa, który doradzi nam odpowiednie dla naszych zębów środki higieny. Poza samym szczotkowaniem warto używać płynów do płukania ust, ponieważ czyszczą i dezynfekują miejsca trudno dostępne. Wielu dentystów zaleca także używanie specjalnych nici dentystycznych, które czyszczą i usuwają resztki pokarmu z przestrzeni między zębami. Nawet jeśli dbamy prawidłowo o higienę jamy ustnej, nie należy rezygnować z regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Wdrażając dobre nawyki dbania o zęby do naszej dziennej rutyny, z pewnością przyczyniamy się do zachowania zdrowych i mocnych zębów przez wiele lat.

Stomatologia, jako dział medycyny, dzieli się na kilka różnych specjalności, które zajmują się konkretnymi zadaniami. Jedną ze specjalizacji, pochodzącą ze stomatologii oraz chirurgii, jest chirurgia stomatologiczna. Określenie chirurgia stomatologiczna oznacza dział medycyny, który zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Zakres wykonywanych zabiegów w ramach chirurgii stomatologicznej jest bardzo szeroki, dlatego poszczególni lekarze zajmują się wykonywaniem wybranych zabiegów. Zabiegi chirurgii stomatologicznej są wykonywane przez takich lekarzy, jak chirurg stomatolog, chirurg szczękowo-twarzowy oraz laryngolog. Przykładowymi zabiegami, oferowanymi przez gabinety stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej, są usuwanie zęba, ewakuacja ropnia, chirurgiczne wydłużenie koron oraz część chirurgiczna wykonania implantu. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że w Polsce jest to jedna z dwóch specjalizacji, która jest wzajemnie uznawana przez kraje Unii Europejskiej.

Jeśli wizyta u dentysty cały czas kojarzy ci się z czymś przykrym, rozważ zmianę gabinetu, do którego chodzisz. Bardzo wiele stomatologów wykorzystuje stare metody leczenia, podczas gdy te nowoczesne gwarantują większy komfort i praktycznie bezbolesne zabiegi. Nie musisz być przywiązany do jednego miejsca. Jak wybrać najlepszy gabinet dentystyczny? Przede wszystkim warto przyjrzeć się ofercie zabiegów. Jeśli jest ich dużo a stomatolog oferuje wykonanie zabiegów różnymi metodami, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, także pod mikroskopem - warto zwrócić na niego uwagę. Można także zapoznać się z certyfikatami i dyplomami, które zdobył dentysta. Ciągłe kształcenie się jest kluczowe, jeśli chce się pracować na najwyższym poziomie, dlatego warto sprawdzić przygotowanie lekarza, jeśli oczekujesz najwyższych standardów. Poza tym oczywiście warto porozmawiać z lekarzem. Wrażenie, jakie robi jest bardzo istotne. W końcu musisz mieć do niego naprawdę duże zaufanie. Jeśli tylko coś ci nie odpowiada, nie musisz korzystać z jego usług.

Z pewnością każdy przyszły stomatolog marzy o tym, by mieć własny gabinet dentystyczny. Zanim to jednak nastąpi, musi przejść przez drogę długich i ciężkich studiów, a jeśli nie studiuje w trybie dziennym, także bardzo drogich. Młodego stomatologa także nie stać jeszcze na własny gabinet, chyba że skorzysta z kredytu lub pożyczki. Bardziej doświadczony dentysta, mający znacznie dłuższy staż pracy, często może sobie na własny gabinet pozwolić, jednak musi się często liczyć z wydatkami na poziomie nawet stu tysięcy złotych. Dentysta należy do najczęściej odwiedzanych lekarzy, dlatego nowe gabinety stomatologiczne wciąż powstają, szczególnie w dużych miastach i bardzo często przynoszą właścicielom niemałe zyski. Trzeba być jednak oczywiście w swoim fachu bardzo dobrym, czyli takim, aby klienci chcieli do tego gabinetu wracać. Wydaje się jednak, że ten zawód wybierają ludzie którzy chcą pomagać ludziom. Dlatego własny gabinet dentystyczny może być dla nich spełnieniem marzeń i ambicji zawodowych.