Kto może zostać geodetą?
Matematyczni i analityczny umysł, dokładność i sumienność to z pewnością cechy dobrego geodety, którym nie każdy może zostać. To praca, która tylko z pozoru jest prosta, jednak to naprawdę ciężki zawód, o czym można się przekonać choćby czytając podręcznik do tego przedmiotu.
Słowa takie jak osnowa, tachimetria czy triangulacja to tylko niektóre terminy, które spotkamy w takiej literaturze. Jednak to nie terminologia, a jej zastosowanie stanowi największy problem. Masa wzorów, standardów oraz wyliczeń sprawia, że to nauka dla naprawdę lubiących wyzwania. Co nie oznacza, że się nie opłaca.
Obowiązki geodety
Co tak naprawdę należy do obowiązków geodety? Cóż z pewnością nazewnictwo tych wszystkich prac byłoby dość ciężkie do odbioru, dlatego postaram się to trochę uprościć i przybliżyć.
Przede wszystkim geodeta zajmuje się pomiarami powierzchni i nanoszeniem wyników tych pomiarów na mapy i profile (mapy wysokościowe). Jak większość z Was wie geodeta jest potrzebny przy tyczeniu granic działki.
Ogólnie wszędzie tam gdzie jest plan budowy czegoś muszą być geodeci i wszystko wyliczyć, sprawdzić i nanieść na mapy geodezyjne.
Geodezja w Polsce
Geodezja (miernictwo) obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych. Architekci tworzą projekty na mapach sytuacyjno-wysokościowych wykonywanych dla potrzeb i na zlecenie konkretnego klienta (zaktualizowana mapa zasadnicza), gotowy projekt zostaje wytyczony w terenie przez geodetę, realizacja projektu jest również przez geodetę monitorowana. Kontynuacją tych prac, po zakończeniu budowy, jest inwentaryzacja powykonawcza (na którą składa się pomiar powykonawczy) wykonywana przez geodetę.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja