Korzyści płynące z posiadania zbiornika na deszczówkę
Zbiorniki na deszczówkę są obecnie coraz bardziej modne, zwłaszcza wśród osób, którym dobro planety i kwestie ekologii nie są obce. Wiele z nich korzysta z takich rozwiązań na co dzień i są one bardzo opłacalne. Oprócz dbania o środowisko, umożliwiają one także spore oszczędności w kwestiach rachunków za zużycie wody, więc każdy, kto pragnie wydawać mniej, powinien o nich pomyśleć. Taki zbiornik można obecnie kupić w każdym sklepie ogrodniczym, ale bardzo łatwo można także wykonać go samodzielnie. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności, a jeśli się postaramy, będzie on stanowił ozdobę naszego ogrodu. Woda z takiego zbiornika może służyć nam na wiele sposobów, a między innymi będziemy mogli podlewać nią rośliny i myć samochód. W ten sposób oszczędzimy wiele i zasilimy nasz domowy budżet.
Zalety przydomowych oczyszczalni wody
Dlaczego warto postarać się o przydomową oczyszczalnię? Powodów jest wiele, a jednym z nich jest oczywiście dbanie o stan środowiska i wspomaganie go. Dzięki takim oczyszczalniom możemy powtórnie wykorzystać wodę, którą raz pobraliśmy z sieci wodociągowej, dzięki czemu nie musimy nieustanie korzystać ze świeżej wody. Dodatkowo takie działanie może przynieść nam wiele oszczędności finansowych, ponieważ korzystając z oczyszczalni, będziemy o wiele mniej płacić za wodę. Niskie rachunki sprawią, że zaoszczędzimy co nieco i będziemy mogli wolne środki wydać na przyjemności. Takie oszczędności zawsze sprawiają przyjemność, więc warto się nad nimi zastanowić.
Ważne informacje
Oczyszczanie ścieków realizowane jest w oczyszczalni ścieków za pomocą metod, które dzieli się na: mechaniczne, fizyczne, chemiczne i biologiczne.
Pierwszy etap to oczyszczanie wstępne mechaniczne, w którym usuwa się zanieczyszczenia stałe nierozpuszczalne za pomocą krat i sit, zawiesiny ziarniste usuwane są w piaskownikach, a tłuszcze i oleje w odtłuszczaczach, małe zawiesiny i koloidy usuwane są w osadnikach w procesie sedymentacji.
W kolejnych etapach realizuje się oczyszczanie wykorzystując procesy fizykochemiczne, takie jak np. koagulacja, filtracja, adsorpcja, odwrócona osmoza, destylacja, neutralizacja, wytrącanie i strącanie metodami chemicznymi. Substancje organiczne usuwane są przy oczyszczaniu biologicznym realizowanym przez procesy biochemiczne takie jak fermentacja i gnicie.
Proces przebiega pod wpływem działania mikroorganizmów osadu czynnego w komorach napowietrzania lub rowach cyrkulacyjnych. Drobnoustroje osadu czynnego (bakterie i pierwotniaki) rozkładają związki organiczne występujące w ściekach na substancje proste, jak: dwutlenek węgla, wodę i amoniak, a bakterie mułu dennego w procesie gnicia wytwarzają np. siarkowodór.
Osady powstające w procesach oczyszczania ścieków poddaje się dalszej obróbce w celu wykorzystania lub utylizacji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczyszczanie_%C5%9Bciek%C3%B3w