O geodezji satelitarnej
Geodezja satelitarna ? dział geodezji wyższej, zajmujący się wyznaczaniem położenia (pozycji) punktów geodezyjnych i obiektów ruchomych; tworzeniem precyzyjnych globalnych, regionalnych (kontynentalnych), lokalnych przestrzennych sieci geodezyjnych (x, y, z); tworzeniem systemów nawigacyjnych; wyznaczaniem modeli pola grawitacyjnego Ziemi i funkcji tego pola (spłaszczenie Ziemi, kształt geoidy, odchylenia pionu itd.); pomiarem, monitorowaniem i modelowaniem zjawisk geodynamicznych (ruch bieguna, stabilność ruchu obrotowego Ziemi, pływy, ruchy skorupy ziemskiej).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_satelitarna
Encyklopedia internetowa o topografii
Topografia (z gr.: ????? topo-, "miejsce" i ????? graphia, "opisywanie") ? dział geografii zajmujący się badaniem kształtu i rysów (cech) powierzchni Ziemi lub innych planet, księżyców.
W szerszym znaczeniu topografia jest związana z lokalnymi szczegółami, wliczając w to oprócz rzeźby terenu także roślinność, cechy antropogeniczne, a nawet lokalną historię i kulturę.
W geografii i geodezji topografia dotyczy zapisu rzeźby terenu, trójwymiarowych obrazów powierzchni oraz identyfikacji specyficznych form ukształtowania terenu. We współczesnym użyciu termin ten odnosi się także do wytwarzania danych o wysokości terenu w formie elektronicznej. Termin ten dotyczy często również graficznej reprezentacji form ukształtowania terenu na mapie za pomocą różnych metod, takich jak: metoda izolinii, hipsometryczna, cieniowania czy blokdiagramu
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Topografia_(geografia)
Praca ani biurowa, ani fizyczna
Zadania geodety można podzielić na prace biurową oraz polową. Obie są rzeczami, które geodeta na pewno będzie wykonywał w swojej karierze w tym zawodzie. Nie można być geodetą i nigdy nie wyjść w teren w celu dokonania pomiarów, tak samo jak nie można zostać geodetą nigdy nie sporządzając mapki, czy opisu geodezyjnego. Obie te kategorie w podziale prac geodezyjnych są równie istotne, ponieważ błąd na dowolnym etapie sporządzania mapki czy pomiarów może być bardzo kosztowny.
Praca w terenie wiąże się ściśle ze stosowaniem określonych instrumentów geodezyjnych, które należy wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem. Umiejętności konieczne do obsługiwania się konkretnym urządzeniem geodeta nabywa w szkole, podczas obowiązkowych praktyk. Wszelkie obliczenia i skomplikowane kalkulacje dokonuje się na co dzień, do czego przyzwyczaja się przyszłych geodetów na licznych lekcjach geodezji.