Wykańczanie wnętrz - cyklinowanie parkietów

o prostszych w montażu paneli i szerokiej gamy wzorów wykładzin i linoleów. Jednakże zdarza się że spotykamy parkiety w zabytkowej kamienicy czy domu - może zamiast ich wyrzucać, warto je odnowić? Mimo wszystko, parkiet jest ni

Wykańczanie wnętrz - cyklinowanie parkietów Potrzebujesz profesjonalnej cykliniarki? Nie szukaj dłużej, wejdź na tą stronę =>

Czego Ci potrzeba, by Twój parkiet błyszczał

Parkiety stają się coraz większym przeżytkiem w dobie dużo prostszych w montażu paneli i szerokiej gamy wzorów wykładzin i linoleów. Jednakże zdarza się że spotykamy parkiety w zabytkowej kamienicy czy domu - może zamiast ich wyrzucać, warto je odnowić?

Mimo wszystko, parkiet jest nie rzadko bardzo pięknym wykończeniem podłogi, wystarczy poświęcić mu trochę uwagi. Jak się więc do tego zabrać? Przede wszystkim, należy zaopatrzyć się w cykliniarkę. Urządzenie to służy do szlifowania parkietów, i wierzcie mi, nie chcecie tego robić bez tego. Jest to żmudna praca w każdym innym przypadku.

Gdy już przeszlifujemy całą powierzchnię, odsłaniając zabrudzone słoje drewna i przywracając tym samym parkiet do dawnej świetności, warto pomyśleć o jego zabezpieczeniu. W tym celu pokrywamy go solidną warstwą lakieru, bądź żywicy, do tego przeznaczonego i gotowe! Już możemy chwalić się "nową" podłogą przed sąsiadami.


Co to jest cykliniarka? Wikipedia odpowiada.

Wikipedia podpowie nam pokrótce, czym tak właściwie są cykliniarki:

Cykliniarka ? rodzaj szlifierki, służący do cyklinowania. Jest to urządzenie elektryczne składające się z silnika elektrycznego, połączonego z bębnem, na którym znajduje się papier ścierny.

Cykliniarka to nazwa potoczna. Prawidłowa nazwa tego narzędzia to szlifierka taśmowa. Występuje w dwóch wersjach:

z taśmą od spodu, służy do szlifowania ("cyklinowania") podłóg drewnianych, co następuje przez posuwanie maszyny po podłodze przez operatora

z taśmą z wierzchu, wersja stacjonarna, służy do szlifowania elementów kładzionych na taśmie. Stosowana w stolarstwie, ale także do wygładzania ślizgów nart i snowboardów.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykliniarka


Finisz szlifowania cykliniarką

Gdy już zedrzemy całą wierzchnią warstwę naszego "zmęczonego" parkietu, nadchodzi pora by zadbać o to by powrócił do dawnej świetności. Nie odkładamy więc jeszcze narzędzi, ale bierzemy się za wykończeniówkę.

Szlifowanie kończymy drobnym papierem - to nam zapewni gładką powierzchnię, a do tego przecież dążymy. Podczas całego procederu za pewne odkryliśmy parę szpar pomiędzy deskami, należy je wypełnić specjalną mieszanką na bazie żywicy, gdy to będziemy mieć z głowy przychodzi czas na prawie ostatni element.

Tak wykończony mechanicznie parkiet otrzymuje wreszcie zasłużoną warstwę lakieru, którą na sam już koniec polerujemy - otrzymując tym samym gładką powierzchnię, odporną na zabrudzenia i uszkodzenia. Tak odnowionemu parkietowi nie straszne kolejne dekady użytkowania.