Chcesz wiedzieć ile warte jest twoje mieszkanie i jak je korzystnie sprzedać?
Kwestia ceny
Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie, ale kompletnie nie wiesz jak je wycenić - warto skorzystać z pomocy profesjonalnego rzeczoznawcy. Dlaczego mówię o rzeczoznawcy,...a nie o biurze nieruchomości? W biurach nieruchomości wyceny niestety często odbywają się "na oko", a obecnie agentem nieruchomości może zostać praktycznie każdy - czyli osoba bez doświadczenia w tym zawodzie. Jednak przestrzegam przed generalizowaniem - na rynku działałają dobre agencje, które współpracują z rzeczoznawcami, i którym naprawdę zależy na tym, by Twoje mieszkanie sprzedało się po korzystnej cenie. Zasadniczo - nie warto na własną rękę podejmować się oszacowania wartości swojego mieszkania.
Zawód rzeczoznawca:
Rzeczoznawca to tytuł przyznawany na podstawie odpowiednich przepisów szczególnych, osobom o wysokich kwalifikacjach i odpowiednio dużym, udokumentowanym doświadczeniu w określonej dziedzinie i specjalności zawodowej.
Wykonywanie rzeczoznawstwa w określonej dziedzinie wiąże się często z podjęciem znacznych zobowiązań i przyjęciem na siebie określonych obciążeń wynikających z przepisów, np. obowiązek wykonywania funkcji biegłego sądowego i inne. To także olbrzymia odpowiedzialność. Do rzeczoznawcy zwracają się zleceniodawcy najczęściej w trudnych sytuacjach, często kryzysowych, awariach, sprawach spornych i katastrofach. Od opinii rzeczoznawcy nie tylko zależy los znacznego majątku prywatnego i publicznego (znacznej wartości), ale też zdrowie i życie ludzi.
Potoczne i definiowane w encyklopediach popularnonaukowych oraz słownikach znaczenie słowa rzeczoznawca jest zdecydowanie mniej formalne i odnosi się ogólnie do specjalisty, eksperta, który pełni funkcje doradczą, wykonuje opinie (np. prawne, ekonomiczne, budowlane ? opinię może wydać inżynier, który nie posiada tytułu rzeczoznawcy, i inne) lub orzeczenia w sprawach spornych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca
Kup Pan mieszkanie
Kupowanie mieszkania to nie jest decyzja, którą należy podejmować zbyt pochopnie. W tej kwestii często kierujemy się podobnymi emocjami, jak przy zakupie samochodu, czy... sukienki. To naprawdę może nas słono kosztować! Najmniej rozważnie podchodzimy do tematu, jeśli bierzemy kredyt hipoteczny. Psychologicznie jakoś nie mamy świadomości jak olbrzymia jest to kwota pieniędzy - przecież nie mamy tej gotówki w rękach, ba - nie mamy nawet tej kwoty na koncie! Do czego zmierzam? Na rynku jest sporo znacznie przeszacowanych mieszkań, które czekają na nieroztropnych nabywców. Zanim dasz ponieść się emocjom, zapłać za usługę rzeczoznawcy - może się okazać, że oszczędzisz niemało pieniędzy, a może nawet kłopotów, które nie były widoczne na pierwszy rzut oka.