Niebanalne sposoby na sztukaterię
Nasz dom powinien być naszym azylem, przestrzenią, w której czujemy się dobrze, a nawet doskonale. To od nas samych zależy, czy tak będzie. Z racji tego już dziś pomyślmy o tym, co możemy zrobić, by nasze lokum, do którego codziennie wracamy po pracy, było nie tylko funkcjonalne, ale także i piękne. Estetyka domu to podstawa, a zapewnić ją może między innymi niebanalna sztukateria, którą zamontować można między innymi na elewacji. Będzie ona czymś nietypowym i na pewno nada charakteru naszemu domowi. Pomyślmy o niej już teraz, a jeśli planujemy np. malowanie ścian we wnętrzach, to także i tam można zamontować piękne element sztukateryjne. Warto o tym pamiętać i czerpać inspiracje np. z magazynów wnętrzarskich.
Warto wiedzieć - pilaster
Pilaster ? lokalne pogrubienie ściany w formie płaskiego filara ustawionego przy ścianie, nieznacznie występującego przed lico ściany. Pełni on zarówno funkcję konstrukcyjną, jak też dekoracyjną (rozczłonkowuje ścianę). Może stanowić część obramienia otworów okiennych, drzwiowych lub bramnych. W starożytności pilastry występowały dużo rzadziej niż półkolumny i używane były głównie w architekturze rzymskiej.
Podobnie jak kolumna składa się z głowicy (najczęściej w którymś z klasycznych porządków), gładkiego lub kanelowanego trzonu oraz czasami z bazy i cokołu.
Stosowano również pilastry zwielokrotnione, ułożone w tzw. wiązkę ? tworzyły ją nałożone na siebie, coraz węższe pilastry.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pilaster
Sztukateria - do jakiego wnętrza będzie dobra?
Bardzo dobrym pomysłem na wnętrze z klimatem jest zastosowanie sztukaterii. Obecnie jest wiele sklepów, które oferują styropianowe bądź gipsowe imitacje, co za tym idzie - dość niewielkim kosztem możemy uzyskać bardzo dobry efekt wizualny. Pamiętajmy jednak, że we wszystkim należy zachować umiar - przysufitowe proste listwy w białym kolorze będą pasować do wielu wnętrz, jednak ważna jest wysokość - na takie zdobienia można sobie pozwolić jeśli pokój jest przestrzenny i ma minimum 3m wysokości. A jeśli chodzi o zdobienia na samym suficie - tutaj naprawdę trzeba wnętrza z określonym charakterem, czyli wiekowego i stylowego. Użycie takich dodatków znacznie podniesie wrażenie wytworności mieszkania, jednak wystrzegajmy się kiczowatej "pałacowatości" (chyba, że to rzeczywiście pałac - wtedy sprawa wygląda inaczej).