Z wiki: Historia podnoszenia ciężarów
Podnoszenie ciężarów obecne było już w programie pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896. Od tego czasu podnoszenie ciężarów rozgrywane było podczas wszystkich igrzysk z wyjątkiem igrzysk w Paryżu (1900), Londynie (1908) i Sztokholmie (1912). Pierwszym nowożytnym mistrzem olimpijskim w podnoszeniu ciężarów w podrzucie jednorącz był Brytyjczyk Launceston Elliot, który uzyskał wynik 71 kg, drugie miejsce zajął Duńczyk Viggo Jensen (57,2 kg) a trzecie Grek Aleksandros Nikolopulos. W podrzucie oburącz triumfował Viggo Jensen (111,5 kg), drugi był Launceston Elliot a trzeci Niemiec Carl Schuhmann.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podnoszenie_ciężarów
Dieta sportowców w Wikipedii
Nadrzędnym zdaniem w planowaniu jadłospisu jest ustalenie równowagi pomiędzy energią przyjmowaną, a wydatkowaną. Utrzymanie tego bilansu jest warunkiem rozwoju fizycznego, zdrowia i aktywności zawodowej człowieka. Odstępstwo od tej równowagi, utrzymujące się w dłuższym czasie może doprowadzić do wycieńczenia organizmu lub do nadwagi i otyłości. Najprostszą metodą kontroli równowagi energetycznej jest codzienne ważenie się na czczo.
Dobowy wydatek energetyczny (całkowita przemiana materii - CMP) to składowa:
podstawowej przemiany energii,
swoiście dynamicznego działania pokarmu,
wydatków energetycznych związanych z wykonywaniem codziennych czynności.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Żywienie_sportowców
Personalny trening i dieta
Trening siłowy jest dość wyczerpujący dla organizmu, a źle przeprowadzony może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Bardzo ważne jest odpowiednie odżywianie oraz dobrze dobrane suplementy, bez których możemy zacząć tracić masę mięśniową, zamiast ja zyskiwać.
Odpowiednia dieta, ułożona samodzielnie będzie wystarczająca. Często też sami trenerzy na siłowni pomogą nam ułożyć taką dietę. A trening personalny to jedna z najlepszych opcji dla początkujących. A to właśnie one są najtrudniejsze i najważniejsze, aby cokolwiek zmienić w kwestii naszego ciała.