Bezpieczne przeprowadzanie badań u kobiet w ciąży
U kobiet w ciąży wykonywane są różnego rodzaju badania kontrolne. Są to zarówno badania krwi, jak i badania usg. Wszystkie te badania mają na celu ustalenie stanu zdrowia płodu i samej kobiety. Wobec tego sposób przeprowadzania badań u kobiet w ciąży musi uwzględniać fakt, że znajdują się one w szczególnym momencie swojego życia, a wobec tego muszą być traktowane w bardzo delikatny sposób. W przeciwnym razie badania przeprowadzane u kobiet w ciąży mogą się okazać dla nich niebezpieczne. Wiedzą o tym bardzo dobrze lekarze i pielęgniarki, dlatego starają się bardzo dobrze przygotowywać kobiety do badań, jakie mają zostać u nich przeprowadzone. Starają się także tłumaczyć im, w jaki sposób przeprowadzone zostanie konkretne badanie.
Analiza rysunków rodzinnych wykonywanych przez dzieci
Dzieci pozostające przez dłuższy czas w trudnej sytuacji rodzinnej mogą wymagać podjęcia jakiejś interwencji psychologicznej lub psychiatrycznej w państwowym lub prywatnym gabinecie. W czasie terapii poddawane analizie będą rysunki rodzinne wykonywane przez dzieci. W przypadku dzieci, które są jeszcze małe lub bardzo zamknęły się w sobie, analiza ich rysunków może znacznie więcej powiedzieć o naturze problemu rodzinnego niż sama rozmowa. Analizowany będzie także sposób zachowania dzieci w czasie, kiedy pozostają w towarzystwie swoich rodziców, a w razie potrzeby psychiatra będzie mógł wystąpić do sądu o ograniczenie praw rodzicielskich dotychczasowych opiekunów prawnych dziecka. Czasami jego leczenie będzie musiało również zostać wsparte odpowiednią farmakologią.
Jakie objawy świadczą o problemach z tarczycą?
Jednym z najczęstszych problemów, jakie wymagają konsultacji z endokrynologiem jest z pewnością nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Gruczoł ten znajduje się w okolicach szyi, a wydzielane przez niego hormony mają duże znacznie dla naszego organizmu. Jakie objawy mogą świadczyć i kłopotach? W przypadku nadczynności tarczycy będą to spadek masy ciała, osłabienie, pieczenie i ból gałek ocznych, a czasem wytrzeszcz oraz przyspieszone tętno. O niedoczynności tego gruczołu świadczy przyrost wagi, osłabienie, stany depresyjne i suchość skóry. W obu przypadkach należy udać się do endokrynologa, który postawi jednoznaczną diagnozę po przeprowadzeniu odpowiednich badań i wskaże w jaki sposób należy postępować.