Domy opieki- kilka faktów

ona regeneracja komórek) w wieku starszym (tzw. trzeci wiek) czyli po 60.-65. roku życia. W okresie starości ustaje intensywne odbudowywanie komórek, organizm jest mniej odporny na choroby, a układ nerwowy jest mniej aktywny. T

Domy opieki- kilka faktów

Krótki cytat z Wikipedii o starości

Pojęcie starości w znaczeniu medycznym to ogół zmian biologicznych zachodzących w ciele człowieka (głównie zużycie narządów i zmniejszona regeneracja komórek) w wieku starszym (tzw. trzeci wiek) czyli po 60.-65. roku życia.

W okresie starości ustaje intensywne odbudowywanie komórek, organizm jest mniej odporny na choroby, a układ nerwowy jest mniej aktywny. Tkanki ludzkie stają się odwodnione i mniej elastyczne, ulegają atrofii. Obecnie w rozwiniętych społeczeństwach ludzie przeżywają 70-90 lat, rekordziści dożywają 120 lat, przy czym statystycznie dłużej żyją kobiety. W Stanach Zjednoczonych w ciągu XX wieku przeciętna długość życia wydłużyła się z niecałych 50 lat do ok. 75 lat u mężczyzn, a ok. 80 lat u kobiet2.

Dożywanie sędziwego wieku wiąże się ze znacznym rozwojem medycyny. Jednakże wydłużanie życia u ludzi prowadzi do pojawiania się w strukturze społeczeństwa znacznego odsetka osób nie będących samodzielnymi, ze względu na np. zaburzenia układu nerwowego związane z chorobą Alzheimera, której objawami są m.in. zaburzenia pamięci, zachowania i osobowości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Starość


Sposoby na zapewnienie doskonałej opieki osobie starszej?

Zapewnienie najlepszej opieki dla osoby starszej to czasem bardzo skomplikowana sprawa. Jak wiadomo, większość osób w podeszłym wieku boryka się z różnego rodzaju schorzeniami, które nie tylko wpływają na ich stan fizyczny, ale i psychiczny. Chociaż najlepszym sposobem na zapewnienie opieki dla osoby starszej jest zadbanie o to we własnym zakresie przez młodsze pokolenia, to jednak bardzo często praca czy inne obowiązki nie pozwalają na znalezienie odpowiednio dużej ilości czasu.

Co zrobić w takim przypadku? Na pewno warto zastanowić się nad zatrudnieniem opiekunki. Z takich usług korzysta coraz więcej osób. Jest to niewątpliwie bardzo wygodne, a jednocześnie nie wprowadza tak wielkich zmian w życie seniora, jak pobyt w domu starców.


Z Wikipedii: pielęgniarka

Pielęgniarka (w odniesieniu do mężczyzn stosuje się formę pielęgniarz) ? samodzielny, medyczny zawód z grupy specjalistów do spraw zdrowia. Sprawuje opiekę medyczną nad pacjentem (m.in. pielęgnacja pacjenta, podawanie leków, wykonywanie zastrzyków, wlewów dożylnych), asystuje lekarzowi w czasie zabiegów, operacji, wykonuje samodzielne działania w zakresie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji medycznej, a także wykonuje zlecenia lekarskie. W przypadku, gdy pielęgniarka uzna zlecenie za błędne zobowiązana jest odmówić jego wykonania. Zajmuje się także szeroko rozumianą edukacją zdrowotną i promocją zdrowia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pielęgniarka