Kolektory słoneczne sposobem na docieplanie budynku
Klasycznym sposobem na wytwarzanie dodatkowego ciepła w domu jest włączanie różnych farelek i wiatraków, które posiadają funkcje ciepłego i zimnego nawiewu. Oprócz tego w domach montowane jest ogrzewanie podłogowe i kupowane są nowoczesne piece grzewcze. Nowoczesnym sposobem na docieplanie budynku stał się montaż kolektorów słonecznych. Oprócz tego, że podwyższają one ogólną temperaturę w domu, mogą służyć również do ogrzewania wody użytkowej. Pozwala to zaprowadzić oszczędności nie tylko na ocieplaniu wody, ale też na ilości zużywanej wody, ponieważ od razu z kranu będzie leciała ciepła woda bez potrzeby jej wcześniejszego odkręcania. Kolektory słoneczne mogą być wykorzystywane również do ocieplania wody w przydomowym basenie.
Montaż nowoczesnych rozwiązań fotowoltaicznych w domach szeregowych
Miejscowości zwykle różnią się tym od miast, że nie są w nich stawiane duże galerie handlowe ani muzea czy teatry. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w nowoczesnych miejscowościach znajdowały się tzw. drzewa fotowoltaiczne. Mogą być one umieszczane na poboczach ulic oraz na chodnikach i pomiędzy domami. Mogą to być zarówno niewielkie drzewa, które nie będą tak widoczne, jak i potężne drzewa wychodzące bardzo ponad budynki. W miejscowościach bardzo często stawiane są domy szeregowe i domy bliźniacze, co stanowi ułatwienie dla montażu zbiorczych urządzeń fotowoltaicznych, a jednocześnie właściciele takich domów nie muszą tak skrupulatnie nadzorować ich budowy. Na takich domach mogą być montowane zarówno panele słoneczne, jak i kolektory słoneczne.
Kolektor fotowoltaiczny - zastosowania
Kolektory słoneczne najpowszechniej wykorzystywane są do:
podgrzewania wody użytkowej,
podgrzewanie wody basenowej,
wspomagania centralnego ogrzewania,
chłodzenia budynków,
ciepła technologicznego.
Do celów tych służą cieczowe kolektory płaskie i próżniowe. Schemat prostej instalacji do podgrzewania ciepłej wody użytkowej zawiera:
kolektory słoneczne (w domkach jednorodzinnych od dwóch do czterech),
regulator (uruchamiający pompę obiegu gdy zaistnieje odpowiednia różnica temperatur pomiędzy wyjściem z kolektora a zbiornikiem),
pompę,
naczynie przeponowe (kompensujące rozszerzalność temperaturową czynnika),
zbiornik magazynujący ciepłą wodę użytkową, z dwiema wężownicami lub płaszczami grzejnymi (dolna zasilana czynnikiem z kolektorów słonecznych, górna innym źródłem ciepła),
inne źródło ciepła (kocioł, pompa ciepła, kominek z płaszczem wodnym).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektor_s%C5%82oneczny#Popularne_zastosowania