Nowe metody leczenia SM - kilka słów o stwardnieniu rozsianym

odłożu tej choroby, jedną z nich są wskazywane przez wielu lekarzy niedobory witaminy D w dzieciństwie, inni lekarze wskazują na charakter autoimmunologiczny choroby. SM to choroba nieuleczalna, można jedynie spowolnić jej post

Nowe metody leczenia SM - kilka słów o stwardnieniu rozsianym

Krótko o SM

Stwardnienie rozsiane to choroba, co do której lekarze nie są pewni jak ją zaklasyfikować oraz jak ją poprawnie leczyć. Istnieje wiele teorii o genezie i podłożu tej choroby, jedną z nich są wskazywane przez wielu lekarzy niedobory witaminy D w dzieciństwie, inni lekarze wskazują na charakter autoimmunologiczny choroby.

SM to choroba nieuleczalna, można jedynie spowolnić jej postęp poprzez terapie farmakologiczne, które również nie są obojętne dla zdrowia pacjenta. Eksperymentuje się też z nowymi typami leków, jednak na przełom w tej dziedzinie trzeba będzie jeszcze poczekać.


Częstość jej występowania zależy od rejonu

Stwardnienie rozsiane, SM (łac. sclerosis multiplex) ? przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej.

Choroba ma najczęściej przebieg wielofazowy, z okresami zaostrzeń i remisji. Częstość jej występowania zależy od rejonu geograficznego i waha się od 2 do 150 na 100 000 ludności w zależności od kraju i konkretnej populacji. Stwardnienie rozsiane zostało po raz pierwszy opisane w 1868 roku przez Jeana-Martina Charcota. Dotyczy najczęściej osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn. Stwardnienie rozsiane stanowi poważne obciążenie ekonomiczne dla społeczeństwa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stwardnienie_rozsiane


Cytat z Wikipedii, hasło: Stwardnienie_rozsiane

Stwardnienie rozsiane może powodować wiele objawów i zespołów objawów; najczęściej są to zaburzenia ruchowe, czuciowe, móżdżkowe (zaburzenia równowagi), zaburzenia widzenia, zaburzenia autonomiczne, zespoły bólowe oraz objawy psychiatryczne: zaburzenia poznawcze i zaburzenia nastroju. Częstym objawem jest również przewlekłe zmęczenie. Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób młodych, aczkolwiek wielu pacjentów może doświadczać łagodnego przebiegu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stwardnienie_rozsiane