Ogniwa fotowoltaiczne - rodzaje
selenowe
krzemowe
monokrystaliczne
polikrystaliczne
cienkowarstwowe (krzem bezpostaciowy)
barwnikowe (w trakcie badań)
polimerowe (III generacja, w trakcie badań)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_s%C5%82oneczne
Ocieplanie wody użytkowej w dużym domu
Gospodarowanie dużą działką mieszkalną oznacza, że jej właściciel musi nie tylko dbać o swój dom i jego okolice, ale też o ogród, a niekiedy również o dodatkowe budynki znajdujące się na terenie działki. Na dużym domu mogą być montowane panele słoneczne. Służą one do przetwarzania energii słonecznej w prąd elektryczny. Sam montaż takich paneli na większej powierzchni może być kosztowny, ale daje on szansę na przeprowadzenie wyraźnych oszczędności. Nowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne stwarzają również możliwość zaprowadzenia oszczędności na ogrzewaniu wody użytkowej. Do tego służą kolektory słoneczne. Natomiast gospodarowanie dużym ogrodem może polegać na montażu w nim tzw. drzew fotowoltaicznych.
Kwestie ekonomiczne
Z raportu instytutu Fraunhofer ISE (należącego do Fraunhofer-Gesellschaft) wynika, że w 2025 roku fotowoltaika będzie najtańszym źródłem energii. Koszt energii pozyskanej z paneli słonecznych w krajach środkowej i południowej Europy będzie wynosił ok. 4-6 eurocentów/kWh, zaś ok. 2050 roku 2-4 eurocenty/kWh. Zgodnie z prawem Swansona każde podwojenie zdolności produkcyjnych przemysłu solarnego powoduje spadek ceny ogniw fotowoltaicznych o 20%13. W latach 1977 - 2015 ceny ogniw spadły 200-krotnie ? z 76,67 USD/wat do poziomu 0,36 USD/wat, powodując dynamiczny rozwój tego sektora przemysłu.
Dynamiczny wzrost zainstalowanej mocy spowodował szybki spadek cen ogniw fotowoltaicznych. W styczniu 2002 roku średnia cena ogniw wynosiła około 5,5 USD/wat, w styczniu 2012 roku wynosiła 2,3 USD/wat, w marcu 2015 roku 0,28-0,36$/wat.
W ekonomice energetyki słonecznej ważny jest aspekt zapewniania maksymalnej wielkości wyprodukowanej energii w najwyższych letnich "pikach" jej zużycia, związanych z masowym wykorzystaniem klimatyzacji, gdy energia w systemie energetycznym jest najdroższa. W ten sposób energia słoneczna zapobiega tzw. letnim "blackoutom".
W 2012 roku, mimo ograniczenia finansowego wsparcia dla sektora solarnego, w Niemczech zainstalowano rekordową moc ogniw słonecznych ? 7600 MW, dając całkowitą moc 32 000 MW dla tego źródła odnawialnego. W Unii Europejskiej instalacje solarne w Hiszpanii, południowych Włoszech, Holandii i w Niemczech osiągają już parytet sieci czyli stają się konkurencyjne wobec energetyki konwencjonalnej. W kolejnych latach, ze względu na spadek cen energii odnawialnej, parytet sieci będzie obejmował kolejne kraje UE.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Ekonomika