O taksówkach i transporcie osobowym i publicznym

: TaksówkarzTaksówkarz ? osoba kierująca pojazdem samochodowym przeznaczonym do wykonania usługi przewozu osób lub mienia, nazywanej powszechnie taksówką. Określenie to, a także ?taksa?, pochodzi od nazwiska Franza von Taxisa,

O taksówkach i transporcie osobowym i publicznym Nigdy nie wiadomo kiedy będziemy potrzebowali usług typu: , dlatego należy zapamiętać numer lub adres strony w razie potrzeby skorzystania z tego typu usług. O taksówkach i przewozie.

Z Wiki: Taksówkarz

Taksówkarz ? osoba kierująca pojazdem samochodowym przeznaczonym do wykonania usługi przewozu osób lub mienia, nazywanej powszechnie taksówką.

Określenie to, a także ?taksa?, pochodzi od nazwiska Franza von Taxisa, który w 1490 roku był organizatorem przewozu cesarskiej (cesarz Maksymilian I Habsburg) poczty.

Wykonywanie tego zawodu jest regulowane przepisami, które określają następujące wymagania wobec kandydatów:

ukończenie szkolenia (kursu),
kwalifikacji zdrowotnych (ogólnych),
pozytywnych badań psychotechnicznych,
zdania egzaminu z zakresu ?wykonywania transportu drogowego taksówką?1.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksówkarz


W miejskim krajobrazie: Taksówki

Taksówki tak bardzo wpisały się w miejski krajobraz, że ciężko wyobrazić sobie Polskie czy jakiekolwiek inne miasto bez nich, jadących gdzieś w tle. Taksówki są wręcz niezbędnym elementem miejskiego ruchu i transportu osób- część podróżujących nie wyobraża sobie bez nich życia.

W większych miastach firmy taksówkarskie wprowadzają dodatkowe usługi oraz promocje mające zachęcić do stałego korzystania z ich usług. Do takich usług można zaliczyć np. dowóz jedzenia z restauracji, która dowozu nie oferuje, albo dowiezienie zakupów prosto pod nasze drzwi.


Legalizacja taksometru - cytat z Wikipedii

Obecnie każdy użytkowany taksometr musi być odpowiednio sprawdzony i poświadczony dowodem legalizacji (świadectwo legalizacji) potwierdzającym, że taksometr spełnia wymagania metrologiczne. Legalizacja taksometru ważna jest 25 miesięcy. Na odwrocie dokumentu wypisane są taryfy zaprogramowane w taksometrze. Kierowca ma obowiązek mieć te taryfy wypisane na naklejce na zewnętrznej stronie prawych drzwi pasażera, oraz od wewnątrz na lewej szybie pasażera.

W większości miast maksymalne dopuszczalne stawki są ograniczane przez urzędy miejskie np. w Katowicach występuje pełna dowolność stosowania opłat, pod warunkiem że spełniają one wymagania metrologiczne i taksometr jest zalegalizowany w terenowym urzędzie miar. W Krakowie stosowanie opłat jest ograniczone przez urząd miasta dlatego taksówkarze nie mogą pobierać na taryfie I (w dni powszednie w godzinach od 6:00 do 22:00) więcej niż ustalone przez urząd miasta 2,80 zł/km.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksometr