Praca w geodezji, łatwa czy trudna?

tum. Dzisiaj o geodetach i budowach.Czym jest tachimetrTachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości. Instrument ten jest (obecnie bardzo rza

Praca w geodezji, łatwa czy trudna? W geodezji jest sporo pracy, ponieważ są niezbędni wszędzie tam, gdzie coś się buduje. Ich funkcja w tym wszystkim\temacie jest dość ważna, z tego powodu warto szukać profesjonalistów, np. . Dzisiaj o geodetach i budowach.

Czym jest tachimetr

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów1

Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.

Współcześnie w pomiarach terenowych używane są jeszcze (bo stosuje się coraz częściej pomiary RTK) tachimetry elektroniczne (inna ich nazwa to Total Station). W oparciu o elektroniczny pomiar kątów - poziomego i pionowego oraz elektrooptyczny (lub laserowy) pomiar odległości.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr


Trudny zawód- geodeta

Geodezja to zawód wymagający dużych umiejętności matematycznych oraz dokładności. Wszelkie obliczenia związane z pomiarami geodezyjnymi w terenie muszą być przeprowadzone bardzo dokładnie i sumiennie, ponieważ ich wynik będzie wprowadzony na mapkę geodezyjną. W oparciu o te mapki odbywają się wszelkie plany i rozbudowy, wiec presja jest dość duża.

Oprócz tego praca geodety to również praca poza biurem, w terenie. Z urządzeniami pomiarowymi zw. tachimetr czy innymi podobnymi, geodeci wykonują pomiary obiektów rzeczywistych, aby mieć dane do nanoszenia na mapki.


O dalmierzu optycznym

Dalmierze optyczne
Działanie dalmierza optycznego polega na obserwacji przedmiotu za pomocą dwu prawie równoległych obiektywów, umieszczonych na tzw. bazie i pomiarze kąta paralaksy osi optycznych obu obiektywów.

Kąt paralaksy ?, w przybliżeniu małych kątów (tj. gdy sin(?) ? ?, gdzie ? wyrażone w radianach), jest odwrotnie proporcjonalny do odległości do celu. Istnieją dalmierze optyczne koincydencyjne (jednookularowe) i stereoskopowe (dwuokularowe).

Ze względu na zastosowania wyróżnia się dalmierze optyczne topograficzne i artyleryjskie (dokładniejsze). W dalmierzowych aparatach fotograficznych stosuje się uproszczone dalmierze optyczne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dalmierz