Ozdobna kostka brukowa wykładana na osiedlu mieszkalnym
Osiedlowa kostka brukowa bardzo często jest ozdobna. Dzięki temu może ona stanowić dodatkowy element dekoracyjny każdego osiedla i jego wizytówkę. Poza tym spełnia ona bardzo dobrze różnego rodzaju cele użytkowe. Przede wszystkim można po niej chodzić nawet w okresie bardzo złej pogody, a poza tym przejeżdżać po niej różnymi pojazdami o odpowiedniej masie.
Oczywiście nie powinny być one zbyt ciężkie, jednak odpowiednio wyłożona kostka brukowa jest bardzo solidna i stabilna, a dzięki temu można po niej od czasu do czasu przejeżdżać zwykłym samochodem osobowym. Fachowym wyłożeniem kostki brukowej na pewno zajmie się wynajęta wcześniej ekipa budowlana lub budowlano-remontowa, pracownicy takiej ekipy pomogą także dokonać wyboru najlepszej kostki brukowej.
Wykładanie bruku na wsi
Bruk może być wykładany w różnych miejscach miast i małych miejscowości, a nawet na terenach wiejskich. Dzieje się tak dlatego, że nawet na terenie niewielkich wsi wykładane są chodniki, po których można bezpiecznie chodzić i co jakiś czas przejechać po nich jakimś pojazdem.
Poza tym bruk wykładany jest w miejscowościach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza i dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie osoby korzystające z większych sklepów mogły spokojnie do nich dojść lub dojechać. Oczywiście największa ilość bruku wykładana jest w mieście. Dlatego koszty związane z wykładaniem bruku, jak i jego utrzymaniem w dobrym stanie mogą być bardzo różne. Jednak dobrze wyłożony bruk na pewno będzie bardzo trwały.
Co zrobić z wykwitami w kostce? Wikipedia podpowiada
Niejednokrotnie zdarza się, zwłaszcza współcześnie, że nowa kostka brukowa posiada tzw. wykwity. Nie jest to wada produkcyjna, a zjawisko naturalne, które jednak rzutuje na wygląd estetyczny kostki. Na rynku są dostępne preparaty pomagające niwelować przebarwienia, jednakże na całkowite ich wyeliminowanie potrzeba około trzech lat. Znikają one na skutek reakcji powolnego przechodzenia węglanu wapnia w łatwo rozpuszczalny wodorowęglan wapnia pod wpływem działania miękkiej wody deszczowej i dwutlenku węgla. Wykwity tracą się także w wyniku ścierania się użytkowanej powierzchni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bruk