Czy warto sprzątać samemu?
Jeśli mowa o posprzątaniu własnego pokoju o powierzchni kilku metrów kwadratowych to oczywiście nie ma o czym mówić - warto sprzątnąć samemu. Nie zajmie to wiele czasu.
Co jeśli do posprzątania jest większa powierzchnia? Co jeśli musimy posprzątać cały dom o powierzchni ponad stu metrów? Wtedy na takie sprzątanie trzeba przeznaczyć wiele godzin. W tym miejscu należy zadać sobie jedno podstawowe pytanie - ile warta jest godzina mojej pracy?
Jeśli w ciągu godziny konstruktywnej pracy zawodowej zarabiasz znacznie więcej niż wynosi godzinowa stawka firm lub osób zajmujących się sprzątaniem to nie warto tracić swojego cennego czasu. No chyba, że ktoś bardzo lubi sprzątać jest to forma relaksu w wolnym czasie. Wtedy to spoko, ma sens.
W sytuacji kiedy zarabiamy mniejszą stawkę godzinową niż kosztuje sprzątanie - warto sprzątać samemu. Po prostu to się opłaca.
Sprzątanie w dawnych latach
Jak radziły sobie nasze mamy czy babcie ze sprzątaniem w domu? Nie było wtedy środków chemicznych dostępnych w każdym sklepie, a jeżeli były to w późniejszym okresie i nie każdy miał do nich zaufanie. Można wrócić do starych metod sprzątania w domu- to na pewno pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy w portfelu, a dodatkowo może przynieść dobre skutki dla stanu naszej skóry.
Podstawę większości środków do utrzymania porządku w domu stanowiła soda oczyszczona i ocet. Oczywiście niektóre receptury w ogóle ich nie wykorzystywały, ale jednak używano ich najczęściej. Polecam poszukać kilka receptur na domowe środki czystość, lub poszukać w sklepach internetowych.
Porządki robione w okresie wiosennym
Kobiety bardzo lubią robić wiosenne porządki, chociaż jednocześnie zwykle są bardzo niezadowolone z tego, jak wygląda ich dom po zimie. Dzieje się tak dlatego, że sezon grzewczy sprzyja powstawaniu w domu większego lub mniejszego zadymienia i osadzaniu się kurzy na różnych, domowych urządzeniach. Również firanki i zasłony okienne po zimie nie wyglądają zbyt dobrze. Dlatego domowe porządki robione w okresie wiosennym zwykle zaczynają się od zdejmowania firanek i ścierania kurzy, a w dalszej kolejności gospodynie przystępują do mycia okien. Przeprowadzanie wszystkich czynności związanych z myciem okien sprzyja wietrzeniu domowych pomieszczeń, połączonemu ze zdejmowaniem powstałych w czasie zimy pajęczyn.